FAQ

často kladené otázky

často kladené otázky

Co je to dřevěný vazník?

Dřevěné vazníkové konstrukce řeší potřebu rychle, efektivně a poměrně levně zastřešit téměř jakoukoli stavbu. Díky univerzálnímu uplatnění se příhradové vazníky používají při stavbách střech rodinných domů, sportovních, obchodních a průmyslových objektů i skladových hal. Velkou výhodou dřevěných vazníků je možnost realizace atypických staveb prakticky libovolného tvaru.

Jaké jsou výhody lepeného lamelového dřeva?

Pro krovy rozměrnějších budov a zároveň případy, kdy jsou estetika a odolnost hlavními prioritami, využívají zkušení stavaři lamelové lepené dřevo. Konstrukce z lepených dřevěných hranolů vynikají výbornými mechanickými vlastnostmi a statickou spolehlivostí.

Jaká je běžná doba dodání konstrukce?

V případě, že máme vyjasněné technické podklady, je doba pro projektování a výrobu konstrukce cca 3 až 4 týdny. Pokud má být konstrukce dodána včetně montáže, jedná se o 4 až 6 týdnů. V hlavní stavební sezóně se kvůli limitovaným kapacitám montáží tato doba prodlužuje na cca 6 až 8 týdnů.

Jaká je cena jednoho vazníku?

Není možné stanovit cenu jednoho obecného vazníku. Naše vazníky navrhujeme a oceňujeme dle konkrétní stavby. V návrhu vazníku a jeho ceně hraje roli spousta faktorů – v první řadě rozměr rozponu konstrukce, sklon konstrukce, uvažované zatížení a také například místo stavby – kvůli určení zatížení od sněhu. Pokud tedy chcete znát cenu za konstrukci, zašlete nám podklady, cenovou nabídku vám rádi zdarma zpracujeme.

Jaká je cena běžného rodinného domu?

Ze stejného důvodu jako není možné stanovit cenu jednoho obecného vazníku, není možné stanovit cenu „běžného“ rodinného domu. Každá konstrukce je jedinečná a jedinečná je tedy i její cena. Obecně lze říct, že vazníkové konstrukce jsou o cca 30 % levnější než konstrukce klasicky tesařsky vázané.

Jaké podklady jsou třeba pro zpracování cenové nabídky?

Pro zpracování cenové nabídky potřebujeme projektovou dokumentaci stavby – čím přesnější, tím lepší. U jednoduchých staveb či střech stačí i skica od ruky s uvedenými rozměry, tvarem, sklonem střešních rovin. Dále potřebujeme znát uvažovanou skladbu střešního pláště a podhledu (kvůli zatížení) a přesné místo stavby, kvůli kalkulaci přepravních nákladů a určení zatížení sněhem.

Jak jsou vazníky kotveny? Potřebujete nějakou speciální stavební připravenost?

Vazníky jsou kotveny pomocí ocelových úhelníků, v místě kotvení jsou podloženy, aby nedocházelo ke kontaktu nosné konstrukce se spodní stavbou. Pro kotvení vazníků tedy potřebujeme buď železobetonový věnec, případně jinou nosnou konstrukci – dřevěný nebo ocelový trám či průvlak.

Jaký je rozdíl mezi ošetřením řeziva impregnací a sušením?

Jedná se o dva různé způsoby ochrany dřevěných materiálů. V naší výrobě používáme na výrobu vazníkových konstrukcí tzv. S4S řezivo. Jedná se o čtyřstranně hoblované sušené řezivo. Dřevo se po nařezání suší, a právě působením tepla dojde k likvidaci všech plísní a škůdců.
U druhého způsobu ochrany řeziva se používá dřevo rostlé (katrované), které se po nařezání máčí ve vaně s chemickým roztokem (impregnuje). Do nevysušeného řeziva se tedy vnáší další vlhkost, a hlavně chemické látky, které zajišťují zničení choroboplodných zárodků.
Konstrukce z S4S materiálu jsou tedy oproti konstrukcím impregnovaným lehčí (což ocení tesaři při montáži), jsou při výrobě přesnější (sušené řezivo již dále nesesychá), ekologičtější a nabízejí stejnou úroveň ochrany proti škůdcům jako v případě chemické impregnace. To je možné doložit i nezávislými posudky.
 

Proč není možné získat cenovou nabídku po telefonu?

Cenové nabídky zpracováváme v písemné podobě, protože si chceme být jisti, že cenová nabídka obsahuje vše, co budete potřebovat. Nabídky zpracováváme podle projektových podkladů, konzultujeme je s našimi projektanty, abychom si byli jisti, že jsou úplné a správné, a toto není možné provádět po telefonu. Opět zde platí – pokud chcete znát cenu za konstrukci, zašlete nám podklady, cenovou nabídku vám rádi zdarma zpracujeme a zašleme. Nabídku zpracujeme během několika málo dní.

Jaká je životnost příhradových vazníků?

Dlouhá ????. 
Na naše konstrukce poskytujeme záruku v délce 5 let. Pokud je dřevěná příhradová konstrukce chráněna před povětrnostními vlivy (vodotěsný střešní plášť) a je správně odvětrávána, je její životnost v řádech desítek let. 

Mohu si příhradové vazníky instalovat na objekt svépomocí?

Ano. Námi vyrobenou konstrukci je možné instalovat svépomocí. Součástí naší dodávky je podrobná montážní dokumentace, podle které je schopen průměrně šikovný řemeslník konstrukci namontovat. V případě dotazů při montáži je vám k dispozici tým techniků, případně projektantů, kteří vám ochotně zodpoví vaše dotazy, případně poradí.

Mohu počítat s půdním prostorem v případě volby příhradových vazníků?

Ano. S úložnými prostory se snažíme pracovat u každé zakázky – získat prostor pro skladování lehkých sezónních věcí (do 75 kg / m2) nebývá problém téměř u žádného domu se sedlovou ani valbovou střechou. V ideálním případě dosáhneme toho, aby se v podkroví člověk mohl postavit a neuhodil se do hlavy. To se podaří, pokud má střecha sklon alespoň 20 stupňů a rozpon kolem 9–10 metrů, což běžné rodinné domy zpravidla splňují. Pro menší rozpony vzniká nižší úložný prostor, který je také dimenzován na uskladnění věcí. Je třeba počítat s tím, že v něm nejspíše nebude možné stát, ale i tak tento prostor využijete.

Jaké jsou typy střech?

Schnell Kontakt

Arbeiten Sie in KASPER CZ!

Schreiben Sie uns

Ječná 550, 541 03 Trutnov 3
Česká republika

+420 499 827 300
+420 499 827 301
podpora@kaspercz.cz